Jak bezpiecznie kupować koszty?

Bezpieczny zakup faktur VAT (kosztów VAT) wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad przez sprzedającego i kupującego. Oto one.

  1. Tylko zaufani sprzedawcy
    Większość sprzedawców faktur VAT to drobni oszuści, którzy nie księgują wystawianych dokumentów. Jak odróżnić uczciwych od naciągaczy? Kluczowymi przesłankami świadczącymi o rzetelności sprzedawcy kosztów są: profesjonalna strona internetowa z zagraniczną domeną (patrz pkt. 4), konkretne odpowiedzi oraz możliwość wystawienia faktury pro-forma przed transakcją.
  2. Kontakt wyłącznie e-mailowy
    Wielu naszych Klientów chce rozmawiać przez telefon o zakupie faktur VAT lub nawet – o zgrozo! – spotykać się w tej sprawie. Polskie służby takie, jak Policja i ABW mają bardzo liche pojęcie o działaniu nowoczesnych technologii. Podsłuchiwanie prawidłowo prowadzonej korespondencji elektronicznej (patrz pkt. 3) jest absolutnie poza ich zasięgiem. Jednak podsłuchy telefoniczne oraz fizyczna inwigilacja (śledzenie, nagrywanie i przeszukania) to absolutna specjalność polskich służb. Dlatego propozycja rozmowy telefonicznej lub spotkania w sprawie zakupu kosztów to straszna głupota i proszenie się o kłopoty.
  3. Mądre korzystanie z poczty elektronicznej
    Korespondencję w sprawie zakupu faktur VAT należy prowadzić z nowej, specjalnie założonej skrzynki pocztowej na zagranicznym serwerze. Bardzo dobrym pomysłem jest pobranie i używanie anonimowej przeglądarki internetowej Tor Browser (pobieranie: https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en). Rekomendujemy również szyfrowanie korespondencji elektronicznej (instrukcja: http://sekurak.pl/szyfrowanie-poczty-w-thunderbird/), ale to wymaga już pewnej wiedzy informatycznej.
  4. Tylko zagraniczne serwery
    Strona internetowa oraz serwer pocztowy sprzedawcy kosztów powinny znajdować się za granicą. Wszystkich głupców, którzy oferują faktury i podają polskie domeny lub adres e-mail (końcówka .pl) należy od razu skreślić. Warto również sprawdzić, gdzie znajduje się serwer sprzedawcy, ale to wymaga skorzystania z dodatkowych narzędzi (np. http://www.intodns.com/). Serwery ulokowane poza Polską są znacznie trudniejsze do inwigilowania dla polskich służb.
  5. Komunikatory internetowe to nie e-mail
    Niektórzy sprzedawcy faktur VAT podają swoje numery Gadu-Gadu lub loginy Skype. Tych można od razu skreślić, ponieważ ewidentnie świadczy to o ich ignorancji i niewiedzy. Komunikatory internetowe zapewniają znacznie niższy poziom anonimowości niż poczta elektroniczna.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu w bezpiecznym kupowaniu faktur VAT i dadzą Państwu znaczne oszczędności podatkowe.